Litwa, Łotwa, Estonia + Helsinki i Petersburg

Tykocin – Sokółka – Wilno – Tallin – Helsinki – Petersburg – Ryga – Góra Krzyży – Grunwald – Gietrzwałd

Dzień 1:

Wyjazd w niedzielę 3 września, we wczesnych godzinach rannych. Krótki postój w Tykocinie – jednym z najbardziej charakterystycznych miasteczek Polski wschodniej, nazywany często Kazimierzem wschodu. Następnie przejazd do Sokółki, gdzie zobaczymy Kościół Św. Antoniego, miejsce w którym wydarzył się Cud Eucharystyczny. Przejazd na nocleg w okolice Supraśla.

Dzień 2:

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd na Litwę. Zwiedzanie Wilna. Zobaczymy m.in: Ostrą Bramę, Stare Miasto, Uniwersytet Wileński, cmentarz na Rossie, Kościół św. Piotra i Pawła, plac Katedralny z Katedrą św. Stanisława i pomnikiem Giedymina oraz pomnik Mickiewicza. Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie. Wyjście na wieżę telewizyjną. Jest to najwyższy budynek na Litwie. Na wysokości 165 m znajduje się obrotowy taras widokowy oraz restauracja “Paukščių takas”. Tam zjemy obiadokolację. Dzięki obracającej się podłodze można oglądać panoramę Wilna i okolic. Restauracja wykonuje pełny obrót co 45 minut.  Nocleg.

Dzień 3:

Po śniadaniu przejazd do Tallina. Zwiedzanie miasta: park Kadriorg z pałacem, amfiteatr, centrum olimpijskie. Spacer: Górne Miasto z murami obronnymi, basztą Długi Herman, zamkiem Toompea, soborem Aleksandra Newskiego, katedrą Toomikirik (z zewnątrz) i wzgórzem Toompea. Dolne Miasto z ratuszem, Apteką Magistracką, deptakiem z Wielką Gildią Kupiecką, domem Bractwa Czarnogłowych, kościołem św. Olafa, zespołem kamieniczek Trzy Siostry i basztą Gruba Małgorzata. Czas wolny. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4:

Wczesne wykwaterowanie z hotelu, uczestnicy zostaną zaopatrzeni w lunch pakiety na drugie śniadanie. Przejazd po portu i wejście na prom. Śniadanie na promie – bogaty szwedzki bufet. Rejs o godzinie 7.30 do Helsinek. Przypłynięcie około 10.00 zwiedzanie miasta: port południowy z nabrzeżem, Kauppatori - tradycyjny fiński targ, Pałac Prezydencki, katedra Uspieńska, katedra luterańska, Plac Senatu z imponującą neoklasycystyczną zabudową z pierwszej połowy XIX w., główna aleja spacerowa Esplanadi, Stockmann - największy dom towarowy w Skandynawii, gmach dworca kolejowego, Ateneum (galeria sztuki), teatr narodowy, parlament, Temppeliaukio – kościół wykuty w skale ze świetną akustyką wnętrza. Powrót do portu i wypłynięcie promem w stronę Petersburga o godzinie 18.00. Zakwaterowanie w kabinach 2-osobowych wewnętrznych. Obiadokolacja na promie – bogaty szwedzki  bufet, wino i piwo bez ograniczeń.

Dzień 5:

Śniadanie na promie. Wpłynięcie do portu w Petersburgu (9.30). Przejazd na zwiedzanie miasta. Zobaczymy twierdzę Pietropawłowską oraz przepiękną Cerkwię Zbawiciela na Krwi. Następnie przejazd do Peterhofu, gdzie zobaczymy m.in. Pałac Wielki i ogród dolny. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja. Po obiadokolacji dla chętnych nocna wycieczka na zwodzone mosty (23.30-02.00). Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 6:

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i dalsze zwiedzanie miasta. Przejazd do Carskiego Siola, zwiedzanie pałacu Katarzyny i ogrodu. Czas wolny. Przejazd do portu, o 19.00 wypłynięcie promu do Helsinek, zakwaterowanie w kabinach 2-osobowych wewnętrznych. Obiadokolacja na promie.

Dzień 7:

Śniadanie na promie. O 8.00 wpłynięcie do portu w Helsinkach. Czas wolny dla uczestników i zakupy. Zaokrętowanie na promie powrotnym i wypłynięcie około południa do Tallina. Przejazd autokarem do Rygi, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8:

Po śniadaniu przejazd na zwiedzanie Rygi: spacer bulwarem Wolności do starówki z Basztą Prochową i Bramą Szwedzką, zamkiem, Katedrą św. Jakuba, zespołem kamieniczek Trzej Bracia, katedrą luterańską, Małą i Wielką Gildią Kupiecką (z zewnątrz), Kościołem św. Piotra, domem Bractwa, Czarnogłowych (z zewnątrz). Czas wolny. Jeśli czas pozwoli, przejazd na krótkie plażowanie do Jurmali – najbardziej znanego kurortu w krajach nadbałtyckich. Powrót do hotelu na obiadokolację. Nocleg.

Dzień 9:

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyjazd. Postój i zwiedzanie Góry Krzyży. W miejscu tym postawiono w 1430 r. kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez Żmudzinów chrztu. Po upadku powstania listopadowego w 1831 r. zaczęto tam masowo przynosić i stawiać kolejne krzyże i od tego czasu przybywa ich stale. Stawiane są, bądź podwieszane na już stojących, różnej wielkości, od ogromnych kilkumetrowych aż po całkiem miniaturowe, w intencji nadziei, przyszłości, jako symbole zadumy, wiary bądź jako wota dziękczynne. Ocenia się, że samych krzyży stojących jest ok. 50 tysięcy, natomiast licząc z położonymi i podwieszonymi ich liczba może wynosić ponad 150 tys. Przyjazd na miejsce zakwaterowania pod Giżyckiem. Hotel nad jeziorem z małą przystanią dla jachtów. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 10:

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu i wyjazd w drogę powrotną. Po drodze przejazd do Gietrzwałdu, gdzie w 1877 roku objawiła się Matka Boża. Wejście do Sanktuarium Maryjnego i spacer do cudownego źródełka. Przejazd do Grunwaldu gdzie zobaczymy miejsce jednej z największych średniowiecznych bitew w Europie. Powrót na miejsce w godzinach wieczornych, we wtorek 12 września.

UWAGA: Kolejność zwiedzania wymienionych w programie miejsc może ulec zmianie.

Termin: 03.09. – 12.09. 2017

Cena: przy 40 osobach: 3299 zł/os w kabinie 2-os (ewentualnie 3199 zł/os w kabinie 4-os) + 130 EURO na bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat za lokalnych przewodników.

Cena obejmuje:

  • Zakwaterowanie: hotele 3* w Wilnie, Rydze, Tallinie i na terenie Polski, hotel 4*
    w Petersburgu (pokoje 2- i 3-osobowe z łazienkami),
  • Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje,
  • Opiekę renomowanego pilota,
  • Transport nowym autokarem klasy LUX (klimatyzacja, cafe bar, video),
  • Ubezpieczenie KL 20 000 EUR i NNW 15 000 PLN (nie obejmuje chorób przewlekłych), dodatkowo uczestników prosimy o wyrobienie bezpłatnej karty ECUS uprawniającej do darmowego leczenia w krajach należących do Unii Europejskiej

Cena nie obejmuje:

  • Napojów do obiadokolacji (poza wodą)
  • Dopłaty do pokoju 1-osobowego + 420 zł.

Uwaga: Istnieje możliwość wypożyczenia zestawów słuchawkowych audio Guide – 40 zł/os/cały wyjazd – nieobowiązkowo – do decyzji grupy.